Tap Tap to Zoom
Product Info for SnugPak Softie Elite 1 Sleeping Bag
The SnugPak Softie Elite 1 Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 20% Off!![]()
Purchase your new SnugPak Softie Elite 1 Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The SnugPak Softie Elite 1 High Temperature Sleeping Bag w/ Expanda Panels and Stuff Sack has been designed to be the perfect sleeping bag for Summer, Spring, or Fall. The smallest sleeping bag in the elite tactical range, this lightweight and low pack size Sleeping Bag from SnugPak will fit into even the most space restricted rucksack or even tie discreetly to the outside. The SnugPak Softie Elite 1 Bag is equipped with a unique easy to deploy EPS Expanda Panel System and its own sturdy compression stuff sack.
Specifications for SnugPak Softie Elite 1 Sleeping Bag:
| Manufacturer: | SnugPak |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | 45 |
| Bag Shape: | Standart |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | Nylon |
| Insulation: | Polyester |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 35 oz |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Car/Base Camping |
| Fabric/Material: | 100% Nylon - Inner, 100% Polyester - Insulation, 100% Nylon - Outer |
| Length: | 220 cm |
| Width: | 80 cm |
Features of SnugPak Softie Elite 1 Sleeping Bag
- Built-in deployable side baffle, to allow for more room
- Adjustable length via foot shorting clips
- The internally reinforced foot allows you to keep your boots on
- Elasticated Drawcord-adjustable hood
- Internal valuables pocket with velcro fastener
- Two-way YKK side zips with insulated baffle behind
- Anti-snag zipper webbing tape
- Internal drawcord foot loops to attach a sleeping bag liner
- Supplied with a compression stuff sack for easy carrying
- Hanging tabs on the foot to allow easy airing and drying
Package Contents:
- SnugPak Softie Elite 1 Sleeping Bag