Tap Tap to Zoom
- Color:
- Olive
- Bag Size:
- Regular
- Temperature Rating:
- 10 - 19 Fahrenheit
- Zipper Type:
- Left
- Packed Size:
- 12x10 in
- Condition:
- New
Code: SPK-SI-BOSE-98600
MPN: 98600
UPC: 8211650110137
Product Info for SnugPak Basecamp Ops Sleeper Extreme Sleeping Bag
The SnugPak Basecamp Ops Sleeper Extreme Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 16% Off!![]()
Purchase your new SnugPak Basecamp Ops Sleeper Extreme Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Basecamp OPS Range is an ideal introduction to Snugpak's range of sleeping bags. These chunky, warm and comfortable bags are made to the same exacting standards as the rest of the range, with an Isofibre filling that provides considerable warmth. Highly siliconised synthetic fibres give a soft touch and prolonged lifespan compared to traditional fibre filled products. The Nautilus and Navigator can also be opened to make a square quilt or blanket.
Specifications for SnugPak Basecamp Ops Sleeper Extreme Sleeping Bag:
| Manufacturer: | SnugPak |
| Color: | Olive |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | 10 - 19 Fahrenheit |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | Synthetic |
| Insulation: | Isofibre |
| Gender: | Unisex |
| Packed Size: | 12x10 in |
| Weight: | 74 oz |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Car/Base Camping |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Weight | 74 oz |
Features of SnugPak Basecamp Ops Sleeper Extreme Sleeping Bag:
- Highly siliconised synthetic fibers give a soft touch finish and prolonged lifespan compared to traditional hollowfiber filled products.
- Mummy shape for retention of body heat.
- Outer made of water repellent, lightweight, 100 percent 190T polyester that is silky soft.
- Filled with Isofibre siliconised hollowfiber. The 100 percent polyester fibers are structured to trap warm air between tiny cavities in the fiber. When unpacked, the fibers spring back to gain maximum re-loft.
- Inner of 100 percent polyester Supersoft, a silky smooth fabric specially woven to produce a highly durable and comfortable wicking breathable lining.
- Compression stuff sack included for compact carrying.
- Left handed zip style.
- Dimensions 87x30 inches.
- Weight 74oz.
- Temperature rating: Comfort 19F, Extreme 10F
Package Contents:
- SnugPak Basecamp Ops Sleeper Extreme Sleeping Bag