Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Anodized Matte
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny
- Length:
- 1.14 in
- Width:
- 2.09 in
- Height:
- 1.54 in
- Weight:
- 2.6 oz
- Included Accessories:
- Allen Wrench
- Quantity:
- 1
Code: 20Q-T8-2SLRBM-MBR02
MPN: MBR02
UPC: 840354106689
Product Info for Sniper 3 Piece Low Profile Barrel Mount with Tri Rails
Ideal for each of your tactical weapon equipment needs, the Sniper 3 Piece Low Profile Barrel Mount with Tri Rails was created to present you with an incredibly steady surface on which to mount your favorite optics. A successful tactical mount can keep your optics secure and ready for action. Due to the Sniper 3 Piece Low Profile Barrel Mount with Tri Rails, acquiring a top of the line tactical mounting rail has never been better. These Riflescope Mounts, Rings & Bases from Sniper are made with the strong and reliable materials you have come to anticipate from this impressive Sniper. Sniper has been a huge component of the tactical market for a long time, and the Sniper 3 Piece Low Profile Barrel Mount with Tri Rails is the outcome of their tireless efforts to provide you with hard- wearing products for your requirements. For a great way to verify that you are mounting your optics with some of the greatest tactical rails to choose from, pick the Sniper 3 Piece Low Profile Barrel Mount with Tri Rails.![]()
Specifications for Sniper 3 Piece Low Profile Barrel Mount with Tri Rails:
| Manufacturer: | Sniper |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized Matte |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Length: | 1.14 in |
| Width: | 2.09 in |
| Height: | 1.54 in |
| Weight: | 2.6 oz |
| Included Accessories: | Allen Wrench |
| Quantity: | 1 |
Features of Sniper 3 Piece Low Profile Barrel Mount with Tri Rails
- Clamping Range Diameter .51in-.78in.
- Attaches directly to barrel to provide additional 6 Picatinny rail slots. 2 each: top/left/right
- Clever 3 piece design for clamping rifle barrel and laser tube or even under barrel
- Matte Black anodized Aircraft grade aluminum
- Includes 3 sets of different length screws (short /medium/long) to ensure secure fit
- Length 1.14in, Width 2.09in, Height 1.54in, Weight 2.6oz
Package Contents:
- Sniper 2 Slot Riser Barrel Mount w/ Laser / Flashlight Mount