Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray
- Gun Capacity:
- 1 Handgun
- Lock Type:
- Keyed
- Finish:
- Matte
- Size:
- Large
- Height:
- 6.5 in
- Width:
- 9.5 in
- Depth/Thickness:
- 1.75 in
- Additional Features:
- 1500 lb rated steel cable, meets TSA airline firearm guidelines
Code: 2BC-GF-LOCKBOX-SS
MPN: 75200
UPC: 851529004020
Product Info for Snapsafe, A Hornady Company Lock Box by Hornady
The Snapsafe, A Hornady Company Lock Box by Hornady is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 19% Off!![]()
Purchase your new Snapsafe, A Hornady Company Lock Box by Hornady from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Store handguns, jewelry, and other precious valuables in this Snap Safe Lock Box by Hornady. Snapsafe, A Hornady Company constructed these Gun Safes with a thick 16-gauge steel housing that is undeniably durable and pry-proof, ensuring the contents within stay in your hands and your hands alone. This Snap Safe Large Lock Box by Hornady comes with a 1500 lb. rated 4ft security cable you can use to secure the lock box to a stable platform like a car seat to ensure thieves can't simply run off with it. While this gun safe is built tough, the inside is lined with a protective foam that nestles your pistols and other possessions to protect their quality and finish. You can also easily travel with this safe since it meets TSA guidelines for firearms storage. Each safe comes with two identical keys, and this lock is easier than ever to access if you have a key on you. Otherwise, good luck cracking into one of these bad boys. Protect your firearms and other belongings by safeguarding them in this Snap Safe Key Lock Box by Hornady.
Specifications for Snapsafe, A Hornady Company Lock Box by Hornady:
| Manufacturer: | Snapsafe, A Hornady Company |
| Color: | Gray |
| Fabric/Material: | 16 Gauge Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Gun Capacity: | 1 Handgun |
| Lock Type: | Keyed |
| Finish: | Matte |
| Fire Resistant: | No |
| Size: | Large |
| Height: | 6.5 in |
| Width: | 9.5 in |
| Depth/Thickness: | 1.75 in |
| Weight: | 6 lb |
| Additional Features: | 1500 lb rated steel cable, meets TSA airline firearm guidelines |
| California DOJ Compliant: | Yes |
| Dimensions: | 9.5x6.5x1.75 in |
| Interior: | Foam |
Features of Snapsafe, A Hornady Company Lock Box:
- Provides secure storage for handguns and other valuables at home
- on a nightstand
- in the car or when traveling
- Steel cable secures the Lock Box to any stationary object
- car seat or the internal frame of a piece of luggage
- Provides security for conceal carry permit holders
- Thick 18-Gauge steel construction and high quality foam will ensure that you firearms and valuables travel securely anywhere
- Easy to operate key lock and 1500 lb
- test steel security cable and is pry resistant
Package Contents:
- Snapsafe, A Hornady Company Lock Box by Hornady