Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Capacity:
- 56 long guns
- Lock Type:
- Programmable digital lock
- Finish:
- Flat
- Size:
- 2XL
- Height:
- 59 in
- Width:
- 46 in
- Depth/Thickness:
- 33 in
- Additional Features:
- 2300 degrees one-hour Fire Shield protection, Adjustable Lined Shelves, EMP Lock
Code: 2BC-GF-75013
MPN: 75013
UPC: 851529004808
Product Info for Snapsafe, A Hornady Company Super Titan XXL Double Door Gun Safes
The Snapsafe, A Hornady Company Super Titan XXL Double Door Gun Safes is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $320.35 Off!![]()
Purchase your new Snapsafe, A Hornady Company Super Titan XXL Double Door Gun Safes from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Snap Safe Super Titan XXL Double Door Gun Safe provides the security of a welded safe with none of the hassle. Easy to assemble and move anywhere piece-by-piece. The SnapSafe modular assembly system locks the walls together from the inside and only requires a socket wrench for assembly. Eight live-locking bolts and a non-breech seal on the hinge side of the door provide professional grade protection not found in most residential safes. Once closed and locked, the vault cannot be disassembled from the outside. A heavy steel deadbolt runs the entire length of the hinge side of the door. Once locked, the door cannot be removed, even if the hinges are cut off. Your safe can be configured to fit a variety of needs. Each safe comes with one full shelf, one full gun rack, two half shelves and a divided shelf. Additional shelves can be purchased separately.
Specifications for Snapsafe, A Hornady Company Super Titan XXL Double Door Gun Safes:
| Manufacturer: | Snapsafe, A Hornady Company |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Thick 9 gauge 2-ply steel exterior walls |
| Gun Type: | Long Gun |
| Gun Capacity: | 56 long guns |
| Lock Type: | Programmable digital lock |
| Finish: | Flat |
| Size: | 2XL |
| Height: | 59 in |
| Width: | 46 in |
| Depth/Thickness: | 33 in |
| Weight: | 900 lb |
| Additional Features: | EMP Lock, Adjustable Lined Shelves, 2300 degrees one-hour Fire Shield protection |
| California DOJ Compliant: | Yes |
| Dimensions: | 59x46x33 in |
Features of Snapsafe, A Hornady Company Super Titan XXL Double Door Gun Safe:
- Modular system walls bolt together from the inside. (Wrench Included)
- Eight 1 inch live locking bolts provide professional grade protection.
- MgO interior panels and 2300 degree F ceramic insulation provide exceptional fire protection.
- EMP lock is a redundant lock system with electronic or mechanical opening operation. 6-digit push button access code for everyday use. Backup 3 wheel spin dial access Instant autolock feature. 10,000+ openings on one 9 volt battery.
Package Contents:
- Snapsafe, A Hornady Company Super Titan XXL Double Door Gun Safe