Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Gray
- Gun Capacity:
- 1 Handgun
- Lock Type:
- TSA combination lock
- Finish:
- Matte
- Size:
- Extra Large
- Height:
- 10.6 in
- Width:
- 7.3 in
- Depth/Thickness:
- 2.36 in
- Additional Features:
- Includes a 1500 lb. rated security cable for added protection.
Code: 2BC-GF-GSTSA-75241
MPN: 75241
UPC: 851529004723
Product Info for Snapsafe, A Hornady Company Lock Box with TSA Combination Lock XL Gun Safe, Polycarbonate
The Snapsafe, A Hornady Company Lock Box with TSA Combination Lock XL Gun Safe, Polycarbonate is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $5.10 Off!![]()
Purchase your new Snapsafe, A Hornady Company Lock Box with TSA Combination Lock XL Gun Safe, Polycarbonate from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Use the Snap Safe by Hornady Lock Box w/ TSA Combination Lock XL Gun Safe as a compact yet secure method of storing firearms, medications, documents, or other important items at home or on the road. The 4-digit TSA lock used in these Gun Safes by Snapsafe, A Hornady Company offer 10,000 programmable combinations which is more than enough to make this box incredibly safe to store goods in. This Snap Safe by Hornady TrekLite XL Lock Box is built from impact-resistant polycarbonate that is lightweight yet tough enough to deter anyone from trying to break in. Inside the safe, you'll find a protective foam lining that cradles your valuables, and this safe is compact enough to fit in your luggage, a drawer, or under your car seat. Plus, the included 1500 lb. rated security cable is ideal for tying down the lock box so that burglars can't snatch it and run away. This is one of the best portable safes to travel with, especially since it meets all TSA requirements. Pack your precious items in this Snap Safe by Hornady TrekLite Handgun Lock Box and rest easy knowing everything inside is safe and sound.
Specifications for Snapsafe, A Hornady Company Lock Box with TSA Combination Lock XL Gun Safe, Polycarbonate:
| Manufacturer: | Snapsafe, A Hornady Company |
| Color: | Black/Gray |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Gun Type: | Handgun |
| Gun Capacity: | 1 Handgun |
| Lock Type: | TSA combination lock |
| Finish: | Matte |
| Fire Resistant: | No |
| Size: | Extra Large |
| Height: | 10.6 in |
| Width: | 7.3 in |
| Depth/Thickness: | 2.36 in |
| Weight: | 2.2 lb |
| Additional Features: | Includes a 1500 lb. rated security cable for added protection. |
| Dimensions: | 10.6x7.3x2.36 in |
| Interior: | Foam |
Features of Snapsafe, A Hornady Company Lock Box w/ TSA Combination Lock XL Gun Safe:
- Convenient 4-Digit TSA lock offers advanced security and 10,000 user programmable codes.
- Protects firearms, expensive medications, and other valuables while traveling or at home.
- Easily fits in a suitcase, drawer, or under a car seat.
- Constructed of advanced, impact-resistant polycarbonate for exceptional toughness.
- Fits up to full-sized 1911 handguns.
- Durable, non-slip rubber over-mold provides added impact protection and stability.
- Foam lining protects firearms and valuables from being marred.
- Includes 1500 lb. rated security cable with sturdy cable connector that doesn't limit interior cargo space.
- Meets TSA requirements.
Package Contents:
- Snapsafe, A Hornady Company Lock Box with TSA Combination Lock XL Gun Safe, Polycarbonate