Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Width:
- 4.5 in
- Height:
- 3.5 in
Code: 2BC-G1-MSH-75911
MPN: 75911
UPC: 842631100250
Product Info for Snapsafe, A Hornady Company Magnetic Safe Hooks
The Snapsafe, A Hornady Company Magnetic Safe Hooks is a great product for almost anyone hoping to increase the caliber of their safe. These Gun Safes from the authorities at Snapsafe, A Hornady Company are intended using the long lasting and reputable materials you expect to see come from this phenomenal company. Snapsafe, A Hornady Company has elevated the Gun Safes industry for many, many years, and the Snapsafe, A Hornady Company Magnetic Safe Hooks is the immediate consequence of their motivation to furnishing the present day customer with some of the highest gear the marketplace is providing. At OpticsForYou one of our goals is to offer an enormous assortment of products from which to choose, and the Snapsafe, A Hornady Company Magnetic Safe Hooks is one that we're excited to be able to present. For an awesome way to be certain that you're using premium quality accessories inside your safe, choose the Snapsafe, A Hornady Company Magnetic Safe Hooks.![]()
Specifications for Snapsafe, A Hornady Company Magnetic Safe Hooks:
| Manufacturer: | Snapsafe, A Hornady Company |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Coated Metal |
| Length: | 3.14 in |
| Width: | 4.5 in |
| Height: | 3.5 in |
| Weight: | 8 oz |
| Weight Capacity: | 35 lb |
| Quantity: | 1 |
Features of Snapsafe, A Hornady Company Magnetic Safe Hooks:
- Space Saving: The SnapSafe Magnetic Hook is a great way to maximize your space and safely store gear.
- STURDY - Features a strong high strength magnet rated to hold up to 15 lbs.
- Accessible: Easily attach the hook to the corner of any safety pistol allowing your items to be more convenient.
- FUNCTIONAL - Works great to hold gun holsters, binoculars, range bags, and other accessories.
- Engineered - Two-prong hook design with a black finish fits well with SnapSafe modular safes.
Package Contents:
- Snapsafe, A Hornady Company Magnetic Safe Hook