Tap Tap to Zoom
Product Info for Old Timer Old Timer Trapper Yellow 3.75in Folding Knife
The Old Timer Old Timer Trapper Yellow 3.75in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to $3.00 Off!![]()
Purchase your new Old Timer Old Timer Trapper Yellow 3.75in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Satin finish 7Cr17MoV stainless clip and spey blades. Yellow Delrin handle. Nickel silver bolster(s). Inlay shield.
Specifications for Old Timer Old Timer Trapper Yellow 3.75in Folding Knife:
| Manufacturer: | Old Timer |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 3.75 in |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.9 in |
| Blade Shape: | Spey, Clip Point |
| Handle Material: | Sawcut Bone |
| Blade Finish: | Satin |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Package Type: | Box |
Features of Old Timer Gunstock Trapper Folding Pocket Knife
- 7Cr17MoV High Carbon Stainless Steel
Package Contents:
- Old Timer Old Timer Trapper Yellow 3.75in Folding Knife