Tap Tap to Zoom
- Length:
- 26 in
- Package Type:
- Box
- Condition:
- New
Code: SN-BN-SKRB3069-SWBAT26LT
MPN: SWBAT26LT
UPC: 028634709458
Product Info for Smith & Wesson SWAT Collapsible Lite Baton
The Smith & Wesson SWAT Collapsible Lite Baton is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 40% Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson SWAT Collapsible Lite Baton from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Smith & Wesson S.W.A.T. Lite 26" Collapsible Baton, Black STKM 11A Carbon Steel and 7076 T6 Aluminum Tubing, Tensile Strength of 2653.3 lbf (1203.5 kgf), Bending Strength of 1985.7 lbf (900.7 kgf), 7076 T6 Aluminum Handle with Soft Foam Grip, Black 1680 Denier Outer Shell Belt Sheath
Specifications for Smith & Wesson SWAT Collapsible Lite Baton:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Length: | 26 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| Handle Length: | 9.6 in |
| Design: | Collapsible |
| Closed Length: | 10.13 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Overall Length: | 26 in |
| Sheath Material: | Nylon |
| Included Accessories: | Sheath |
| Weight: | 10.6 oz |
Package Contents:
- Smith & Wesson SWAT Collapsible Lite Baton