Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Knife Application:
- Folding Blade
- Overall Length:
- 8.4 in
- Handle Material:
- Rubberized Aluminum
- Handle Color:
- OD Green/Black
- Blade Finish:
- Black Oxide
- Color:
- Black/OD Green
Code: SN-KN2-AOB0173-1100058
MPN: 1100058
UPC: 661120076001
Product Info for Smith & Wesson SWAT II Spring Assisted Folding Knife
The Smith & Wesson SWAT II Spring Assisted Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 22% Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson SWAT II Spring Assisted Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This Smith & Wesson SWAT II Assisted Folding Knife features a spring assisted 3.5" clip point combo blade with a black oxide coating. The handles are made from rubberized aluminum and provide a firm grip. The included pocket clip and integrated lanyard hole provide several carry options.
Specifications for Smith & Wesson SWAT II Spring Assisted Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.9 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.4 in |
| Handle Material: | Rubberized Aluminum |
| Handle Length: | 4.9 in |
| Handle Color: | OD Green/Black |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Weight: | 5.2 oz |
| Color: | Black/OD Green |
Features of Smith & Wesson SWAT II Spring Assisted Folding Knife
- Measures: 8.5 inch (21.59 cm) overall length with a blade length of 3.5 in (8.89 cm) and a weight of 5.2 ounces
- Blade is made of reliable 8Cr13MoV black oxide coated, High Carbon Stainless Steel with a green and black, rubberized aluminum handle
- Quick and easy access with the convenient pocket clip making it ideal for everyday carry
- Liner Lock
Package Contents:
- Smith & Wesson SWAT II Spring Assisted Folding Knife