Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Reverse Tanto
- Handle Material:
- Micarta
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Desert Tan
- Hand:
- Ambidextrous
- Color:
- Desert Tan/Grey
Code: SN-KN-AOB0171-1122569
MPN: 1122569
UPC: 661120081333
Product Info for Smith & Wesson Stave Folding Knife
The Smith & Wesson Stave Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Smith & Wesson Stave Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
As your ideal EDC knife, The Stave curved belly is perfect for cutting and chopping. This knife has the durability of G1 as its constructed with a stainless-steel frame. Its convenient finger flipper makes it the perfect addition to your collection.
Specifications for Smith & Wesson Stave Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Closed Length: | 4.4 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.7 in |
| Blade Shape: | Reverse Tanto |
| Handle Material: | Micarta |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Handle Color: | Desert Tan |
| Weight: | 0.2 lb |
| Opening Method: | Flipper |
| Handle Length: | 4.4 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Desert Tan/Grey |
Features of Smith & Wesson Stave Folding Knife
- Made with 8Cr13MoV stainless steel
- Ultra-Tough
- 3.25" Blade Length
- Stainless Steel with G10 Handle
- Liner Lock
- Ultra Glide
- Finger Flipper
- Tip-Down Pocket Clip
Package Contents:
- Smith & Wesson Stave Folding Knife