Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.4 in
- Knife Application:
- Rescue
- Overall Length:
- 7.75 in
- Handle Material:
- Rubberized Aluminum
- Handle Color:
- Black/Grey
- Blade Shape:
- Drop Point
- Color:
- Black/Grey
Code: SN-KN2-AOB0169-1100038
MPN: 1100038
UPC: 661120075981
Product Info for Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife
The Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 29% Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Assisted opening. 4.63" closed. 3.25" black finish partially serrated stainless drop point blade. Black and gray rubberized aluminum handle. Thumb stud. Glass breaker. Belt/cord cutter. Lanyard hole. Pocket clip. Boxed.
Specifications for Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV Stainless Steel |
| Knife Application: | Rescue |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Handle Material: | Rubberized Aluminum |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Handle Color: | Black/Grey |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opening Method: | Dual Thumb Studs |
| Weight: | 4.7 oz |
| Color: | Black/Grey |
Features of Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife
- Measures: 8 inch (20.32 cm) overall length with a blade length of 3.25 in (8.26 cm) and a weight of 4.7 ounces
- Spring assisted opening
- Blade is made of reliable 8Cr13MoV black oxide coated, High Carbon Stainless Steel with a grey, black and red, rubberized aluminum handle
- Quick and easy access with the convenient pocket clip making it ideal for everyday carry
- Have confidence that the blade will not slip with the security of the liner lock and jimping
- Partially Serrated Blade
- Box Cutter
- Glass Break
Package Contents:
- Smith & Wesson Spring Assisted Rescue Folding Knife