Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife
The Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 42% Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife SPEKDUI has been manufactured to make sure you are successful in all your missions. This Tactical Knife from the expert knife specialists at Smith & Wesson features a 5.20in 9Cr17 high carbon stainless steel blade with a black Zytel handle and comes complete with an ambidextrous plastic sheath. If you're looking for a reliable and strong way to make sure you have the best possible tactical companion by your side, choose the Smith & Wesson Special Ops Knife.
Specifications for Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 5.2 in |
| Overall Length: | 10.6 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | 9Cr18MoV |
| Knife Application: | Tactical |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | TPE |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Rubber |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 8.5 oz |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife:
- Smith & Wesson Full Tang Fixed Blade
- 9Cr17 High Carbon Stainless Steel Tanto Blade
- Ergonomic Black TPE Rubber Handle with Jimping
- Stainless Steel Pommel with Lanyard Hole
- Black Thermoplastic Ambidextrous Belt Sheath with Grommet Holes and Slots
Package Contents:
- Smith & Wesson Special Ops Tactical Knife