Tap Tap to Zoom
Product Info for Smith and Wesson Military and Police Folding Knife
The Smith and Wesson Military and Police Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 24% Off!![]()
Purchase your new Smith and Wesson Military and Police Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Smith & Wesson Military & Police Liner Lock Folding Knife, 7Cr17MoV High Carbon Stainless Steel Drop Point Blade with Ambidextrous Thumb Knobs & Index Flipper, Black Aluminum Handle with Strap Cutter, Ceramic Glass Break, & Pocket Clip
Specifications for Smith and Wesson Military and Police Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3.8 in |
| Closed Length: | 5.19 in |
| Overall Length: | 8.9 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | Aluminum |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Weight: | 5.7 oz |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Smith and Wesson Military and Police Folding Knife