Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.4 in
- Overall Length:
- 7.8 in
- Blade Material:
- AUS-8 Stainless Steel
- Handle Color:
- Black
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Aluminum
- Blade Finish:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: SN-KN3-1215357-1215357
MPN: 1215357
UPC: 198700000472
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Smith & Wesson Special Ops Full Size 3.4in Automatic Folding Knife
The Smith & Wesson Special Ops Full Size 3.4in Automatic Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 42% Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson Special Ops Full Size 3.4in Automatic Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With the rising trend of push button automatic knives, the Special Ops Push Button Auto Folders from Smith & Wesson are a steal. These knives combine the brand's trusted quality with modern convenience.
Specifications for Smith & Wesson Special Ops Full Size 3.4in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Overall Length: | 7.8 in |
| Blade Material: | AUS-8 Stainless Steel |
| Handle Color: | Black |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Black |
| Opening Method: | Automatic |
| Package Type: | Box |
| Closed Length: | 4.4 in |
Features of Smith & Wesson Special Ops Full Size 3.4in Automatic Folding Knife
- Deep carry reversible pocket clip
- Button locking mechanism w/ safety switch
- Push button automatic
Package Contents:
- Smith & Wesson Special Ops Full Size 3.4in Automatic Folding Knife