Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 10 in
- Overall Length:
- 16.3 in
- Blade Shape:
- Cleaver
- Blade Material:
- 420 Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- Rubber
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Rubber Overmolded
- Sheath Material:
- Nylon
- Color:
- Black
Code: SN-KN1-1117208
MPN: 1117208
UPC: 661120080787
Product Info for Smith & Wesson S&w Knife M&p Cleaver Machete 10" Sawback W/synthetic Sheath
The Smith & Wesson S&w Knife M&p Cleaver Machete 10" Sawback W/synthetic Sheath is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $6.00 Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson S&w Knife M&p Cleaver Machete 10" Sawback W/synthetic Sheath from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Reach the ultimate leverage with this super rugged and perfectly balanced Machete. This tool is big enough for any task and includes a Sawback to increase your cut velocity.
Specifications for Smith & Wesson S&w Knife M&p Cleaver Machete 10" Sawback W/synthetic Sheath:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 10 in |
| Overall Length: | 16.3 in |
| Blade Shape: | Cleaver |
| Blade Material: | 420 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Rubber |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Length: | 6.25 in |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Handle Finish: | Rubber Overmolded |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 13.8 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Black |
| Dimensions: | 2.35 X 6.00 X 23.40 in |
Features of Smith & Wesson S&w Knife M&p Cleaver Machete 10" Sawback W/synthetic Sheath
- Made with 420 stainless steel; Measures: 16.5 inch (41.91 cm) overall length with a blade length of 10 inches (25.4 cm) and a weight of 17.6 ounces; Black Over molded Rubber Handle, Black Synthetic Sheath, Finger Grooves and Choil; Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Smith & Wesson S&w Knife M&p Cleaver Machete 10" Sawback W/synthetic Sheath