Tap Tap to Zoom
Code: SN-KN2-SIKKA4-SWMP1B
MPN: SWMP1B
UPC: 28634701063
The Smith & Wesson Military Police Magic Assisted Scoop Back Knife w/ 2.9in Blade Length is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 25% Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson Military Police Magic Assisted Scoop Back Knife w/ 2.9in Blade Length from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A Great knife for all of your tactical cutting needs, the Smith & Wesson Military Police Scoop Back Knife -Magic Assisted has been designed using the incredibly strong materials that Law Enforcement and Military Personnel need to help them be successful in any mission. This Pocket Knife from the expert knife specialists at Smith & Wesson is an assisted opening knife with a 2.9 in. 4034 stainless steel blade, 4.2 in. aluminum handle, thumb knob, finger actuator, glass breaker, and liner and safety locks. For a strong and lightweight way to make sure you have the ideal tactical companion with you at all times, choose the Smith & Wesson Military Police Scoop Back Knife.
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 2.9 in |
| Closed Length: | 4.2 in |
| Blade Material: | 4034 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.1 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Color: | Black/Grey |
| Handle Finish: | Matte |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opening Method: | Assisted Opening |
| Weight: | 4.1 oz |
| Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |