Tap Tap to Zoom
Code: SN-KN1-TAYL-HRT-SWHRT9BCP
MPN: SWHRT9BCP
UPC: 28634703456
The Smith & Wesson HRT Fixed Blade Spear Point Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $1.34 Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson HRT Fixed Blade Spear Point Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Smith & Wesson H.R.T. Full Tang Fixed Blade Knife, Black 7Cr17 High Carbon Stainless Steel Duel Edged Spear Point Blade with Blood Groove, TPE Rubber Wrapped Handle with Lanyard Hole and Black Leather Belt/Boot Sheath
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 4.7 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | TPE |
| Handle Color: | Black |
| Handle Length: | 3 in |
| Condition: | New |
| Handle Finish: | Rubber |
| Sheath Material: | Leather |
| Weight: | 7.7 oz |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Plain Edge, Boot Knife |