Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 1.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Tanto
- Handle Material:
- Aluminum
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
- Hand:
- Ambidextrous
- Color:
- Black
Code: SN-KN-AOB0130-1122571
MPN: 1122571
UPC: 661120081296
Product Info for Smith & Wesson Folding Pen Knife
The Smith & Wesson Folding Pen Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 40% Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson Folding Pen Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A combination pen and pocket knife, we built this knife for finesse with its edge and with its ink. The fine blade, aluminum construction, and ball-point pen give you precise control no matter your medium to withstand extreme conditions.
Specifications for Smith & Wesson Folding Pen Knife:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Blade Length: | 1.5 in |
| Closed Length: | 6 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 1.7 oz |
| Opening Method: | Thumb Studs |
| Handle Length: | 4.3 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Black |
Features of Smith & Wesson Folding Pen Knife
- Made with a stainless steel blade
- 1.6" blade length
- Aluminum Body
- Liner Lock; Black
- Thumb Stud
- Pocket Clip
- Twist-Out Writing Point
Package Contents:
- Smith & Wesson Folding Pen Knife