Tap Tap to Zoom
- Pack Volume:
- 19.65 liters
- Color:
- Black
- Width:
- 13 in
- Height:
- 18 in
- Included Accessories:
- 2 small accessory clips
Code: SN-BP4-DSEBP-110017
MPN: 110017
UPC: 661120000167
Product Info for Smith & Wesson Duty Series Backpack
The Smith & Wesson Duty Series Backpack is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 31% Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson Duty Series Backpack from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
All Smith & Wesson and M&P gun cases and bags are designed with quality and durability in mind. Built to hold up under extreme use in harsh conditions, these cases and bags have features such as: durable ballistic fabric, heavy duty hardware, oversized zippers, high quality hook & loop closures, and thick nylon strapping. OUTSIDE:- Made of durable ballistic fabric- Front zippered external pocket- Large front pouch 8in W x 10in H x 2in D- 2 small accessories clips- External M.O.L.L.E. webbing- External dimensions: 13in W x 18in H x 7in DNumber of Pockets: 9 INSIDE:- Dual zipper opening- 11in x 12in elastic laptop pocket- 2 zippered mesh pockets- Zippered top pocket- Internal dimensions: 12in W x 20inH x 5in D
Specifications for Smith & Wesson Duty Series Backpack:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gender: | Unisex |
| Pack Volume: | 19.65 liters |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Mesh, Ballistic Nylon |
| Body Material: | Ballistic Nylon |
| Width: | 13 in |
| Height: | 18 in |
| Pockets: | 4 |
| Pack Loading: | Top |
| Included Accessories: | 2 small accessory clips |
| Internal Dimensions: | 12 x 20 x 5in |
| Depth/Thickness: | 7 in |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
Features of Smith & Wesson Duty Series Backpack
- DIMENSIONS: Internal dimensions at 12 W x 2 H x 5 D and external dimensions at 13 W x 18 H x 7 D
Package Contents:
- Smith & Wesson Duty Series Backpack