Tap Tap to Zoom
Code: SN-FL-DFCSFL-1078451
MPN: 1078451
UPC: 661120412144
The Smith & Wesson Delta Force CS LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $4.00 Off!![]()
Purchase your new Smith & Wesson Delta Force CS LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Ultra-bright Smith & Wesson Delta CS Compact LED Flashlights can be used handheld or mounted to a rifle. These Flashlights from Smith & Wesson are easy to operate using the recessed tail cap switch and feature a clip to allow attachment to pockets, belts or caps for secure everyday carry. The rugged Smith & Wesson Delta Force CS Pocket Flashlight has a knurled handle for secure handling and a crenelated head for self-defense. With waterproofing and impact resistance, Smith & Wesson Delta Force CS Handheld Lights are tough enough for any emergency.
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Flashlight Application: | Tactical, Hunting |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 90 lumens, 970 lumens |
| Battery Life: | 4.5 hours |
| Charger Type: | Micro-USB |
| Bulb Type: | CREE LED |
| Beam Distance: | 257 m |
| Bezel Diameter: | 1.25 in |
| Bezel Type: | Crenulated |
| Length: | 4.65 in |
| Weight: | 3.32 oz |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, Rechargeable, 18650 |
| Included Accessories: | USB to Micro USB Charging Cord, 1 18650 Battery |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |