Tap Tap to Zoom
Unfortunately Sky Watcher SW 70AR Auto Tracking Telescope is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Telescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Sky Watcher SW 70AR Auto Tracking Telescope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Sky Watcher SW 70AR Auto Tracking Telescope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Sky Watcher SW 70AR Auto Tracking Telescope S11200 offers 70mm of light gathering ability combined with a powerful 700mm focal length. The Sky Watcher 70 AR Telescope use Grade-A Crown & Flint glass, providing razor-sharp, color-corrected images of planetary and lunar surface phenomenon. For land observation, SW 70AR Auto-Track functions as a high-quality spotting scope for viewing distant landmarks, scenery, animals and people.
Sky Watcher 70AR Telescope features astronomical tracking, so you can keep track of stars and objects in the sky for hours as the Earth rotates. 70 AR Telescope by Sky-Watcher also includes terrestrial survey mode which allows land survey involving up to 6 different locations. As long as the mount is kept in the same physical orientation, the software memorizes the positions the telescope is pointed to and automatically moves into viewing position on demand.
| Optical Design: | Achromatic Refractor |
| Lens Material: | Crown & Flint |
| Aperture (Diameter): | 70mm |
| Focal Length: | 700mm |
| F-Ratio: | F/10 |
| Secondary Mirror Diameter: | NA |
| Highest Practical Power: | 165x |
| Faintest Stellar Magnitude: | 10.8 |
| Resolving Power: | 2.0 arc sec |
| Finderscope: | Red Dot Finder |
| Focuser Diameter: | 1.25" |
| Diagonal: | 1.25", 90 degree |
| Eyepiece(s): | 1.25" Super 25mm and 10mm |
| Mount Type: | Altazimuth |
| Slow-Motion Control: | Computer micro-slewing |
| Accessory Tray: | Standard |
| Motor Drive: | Micro-step stepper |
| Go-To: | Programmable 6 Locations Cruising Mode |
| Tube Weight: | 3 lb |
| Tube Dimension (dia. x length): | 28" long |
| Tripod Height: | 27.5" to 48" |