Tap Tap to Zoom
The SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 22inx22inx12in W/WheelsEmpty is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to $30.09 Off!![]()
Purchase your new SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 22inx22inx12in W/WheelsEmpty from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The SKB Injection Molded Mil-Std Waterproof Case 12 is molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, featuring a gasketed, water and dust tight, submersible design that is resistant to corrosion and impact damage. The S.K.B. Waterproof Case 12 features a molded-in hinge, patent pending "trigger release" latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, automatic ambient pressure equalization valve, resistance to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage. The SKB Mil-Standard Water Proof Case 12 will ensure the safety of your goods, so you don't need to worry.
| Shipping Carton Length: | 25.50 in, 64.77 cm |
| Shipping Carton Width: | 25.50 in, 64.77 cm |
| Shipping Carton Height: | 14.75 in, 37.47 cm |
| Shipping Carton Cu. Volume: | 5.55 cu ft, 0.16 cu m |
| Min. Temperature: | -40.00° F, -40.00° C |
| Lid Depth: | 2.00 in, 5.08 cm |
| Base Depth: | 10.50 in, 26.67 cm |
| Interior Length: | 22.50 in, 57.15 cm |
| Interior Width: | 22.50 in, 57.15 cm |
| Interior Depth: | 12.50 in, 31.75 cm |
| Interior Cu. Volume: | 3.66 cu ft, 0.10 cu m |
| Shipping Weight: | 20.60 lb, 9.34 kg |
| Product Weight: | 24.00 lb, 10.89 kg |