Tap Tap to Zoom
The SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 19inx14.25inx8in Empty is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 21% Off!![]()
Purchase your new SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 19inx14.25inx8in Empty from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
SKB Mil-Standard Waterproof 8in Cases are molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, and features a gasketed, water and dust tight, submersible design that is resistant to corrosion and impact damage.The SKB Waterproof 8in Case has a molded-in hinge, patent pending "trigger release" latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, automatic ambient pressure equalization valve, resistance to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage. You'd be silly to not have the S.K.B. Mil-Std Waterproof Case.
| Shipping Carton Length: | 21.00 in, 53.34 cm |
| Shipping Carton Width: | 17.50 in, 44.45 cm |
| Shipping Carton Height: | 9.50 in, 24.13 cm |
| Shipping Carton Cu. Volume: | 2.02 cu ft, 0.06 cu m |
| Max. Temperature: | 210.00° F, 98.89° C |
| Min. Temperature: | -40.00° F, -40.00° C |
| Lid Depth: | 2.00 in, 5.08 cm |
| Base Depth: | 6.00 in, 15.24 cm |
| Interior Length: | 19.00 in, 48.26 cm |
| Interior Width: | 14.50 in, 36.83 cm |
| Interior Depth: | 8.00 in, 20.32 cm |
| Interior Cu. Volume: | 1.28 cu ft, 0.04 cu m |
| Shipping Weight: | 10.00 lb, 4.54 kg |
| Product Weight: | 8.00 lb, 3.63 kg |