Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Interior:
- Empty
- Depth/Thickness:
- 11.54 in
- Length:
- 67.73 in
- Width:
- 20.23 in
- Additional Features:
- Waterproof
Code: Q8-DX-3R6416-8B-EW-3R6416-8B-EW
MPN: 3R6416-8B-EW
UPC: 789270996519
Product Info for SKB Cases Rseres Cases 64inx16inx8in W/Wheels
The SKB Cases Rseres Cases 64inx16inx8in W/Wheels is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new SKB Cases Rseres Cases 64inx16inx8in W/Wheels from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Have wheels, will travel with on-the-go equipment storage provided by the SKB Cases R Series 6416-8 Waterproof Utility Case w/ Wheels. For protection against debilitating damages like UV, fungus, corrosives, and impact, these Dry Boxes by SKB Cases use polyethylene impact-resistant materials to keep the bad stuff out. The SKB Cases R Series 6416-8 Mil-Standard Utility Case w/ Wheels meet even the high demands of military standards for shipping and storage. You can't beat the airtight, waterproof, impact-resistant features of the SKB Cases R Series 6416-8 Roto-Molded Utility Case w/ Wheels when you need mobility and security in your storage process.
Specifications for The SKB Cases R Series 6416-8 Mil-Standard Utility Case w/ Wheels:
| Lid Depth: | 2.00 in |
| Base Depth: | 6.00 in |
| Interior Length: | 64.50 in |
| Interior Width: | 16.50 in |
| Interior Depth: | 8.00 in |
| Interior Cu. Volume: | 4.93 cu ft |
| Exterior Length: | 67.73 in |
| Exterior Width: | 20.23 in |
| Exterior Depth: | 11.54 in |
| Exterior Cu. Volume: | 9.15 cu ft |
| Max. Temperature: | 180.00° F |
| Min. Temperature: | -40.00° F |
| Product Weight: | 38.00 lb |
Features of SKB Cases Rseres Cases 64inx16inx8in W/Wheels
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Rseres Cases 64inx16inx8in W/Wheels