Tap Tap to Zoom
Code: Q8-DX-SK104N-3I-2914-15BT
MPN: 3I-2914-15BT
UPC: 789270998681
The SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 29inx14inx15in W/WheelsTrays is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 10% Off!![]()
Purchase your new SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 29inx14inx15in W/WheelsTrays from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The 3i-2914-15BT comes standard with all the premium features of our iSeries 2914-15a large tow handle and wheels for convenient mobility, three lift handles, three trigger release latches, and three stainless steel reinforced padlock loopswith the handy addition of two removable trays!
Each tray measures 13.25" x 14" x 3.75" and nestles securely into the top of the case for easy storage and organization of small accessories, parts, and other gear.
As with all SKB iSeries cases, the 3i-2914-15BT is watertight, dust proof, and meets MIL-STD810G criteria for resistance to UV, solvents, corrosion, fungus, and impact damage.
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Wheels: | Yes |
| Depth/Thickness: | 15.87 in |
| Length: | 32.08 in |
| Width: | 16.68 in |
| Additional Features: | Base Depth 13in, Lid Depth 2in |
| Weight: | 24.9 lb |