Tap Tap to Zoom
Code: Q8-DX-3i-3026-15BE-3I-3026-15BE
MPN: 3i-3026-15BE
UPC: 789270995192
The SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 30inx26inx15in W/WheelsEmpty is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 18% Off!![]()
Purchase your new SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 30inx26inx15in W/WheelsEmpty from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
SKB iSeries Injection Molded Mil-Standard Waterproof Cases are molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, featuring a gasketed, water and dust tight, submersible design (MIL-C-4150J) that is resistant to corrosion and impact damage. Features a molded-in hinge, patented trigger release latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, automatic ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C), resistance to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage (MIL-STD-810F).
| Lid Depth: | 2.00 in - 5.08 cm |
| Base Depth: | 13.50 in - 34.29 cm |
| Interior Length: | 30.75 in - 78.11 cm |
| Interior Width: | 26.00 in - 66.04 cm |
| Interior Depth: | 15.50 in - 39.37 cm |
| Interior Cu. Volume: | 7.17 cu ft - 0.20 cu m |
| Exterior Length: | 33.71 in - 85.62 cm |
| Exterior Width: | 28.53 in - 72.47 cm |
| Exterior Depth: | 16.37 in - 41.58 cm |
| Exterior Cu. Volume: | 9.11 cu ft - 0.26 cu m |
| Max. Temperature: | 180.00° F - 82.22° C |
| Min. Temperature: | -69.00° F - -56.11° C |
| Max. Buoyancy: | 448.00 lb - 204.00 kg |
| Carton Length: | 34.00 in - 86.36 cm |
| Carton Width: | 28.75 in - 73.03 cm |
| Carton Depth: | 16.75 in - 42.55 cm |
| Carton Cu. Volume: | 9.48 cu ft - 0.27 cu m |
| Product Weight: | 31.55 lb - 14.31 kg |
| Shipping Weight: | 36.00 lb - 16.33 kg |
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Depth/Thickness: | 17 in |
| Length: | 34.25 in |
| Width: | 29 in |
| Weight: | 32.35 lb |