Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Interior:
- Empty
- Depth/Thickness:
- 2 in
- Length:
- 9.5 in
- Width:
- 3.5 in
Code: Q8-DX-3I-0702-1B-E-3I-0702-1B-E
MPN: 3I-0702-1B-E
UPC: 789270996281
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 7inx2inx1in - Empty
The SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 7inx2inx1in - Empty is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 7inx2inx1in - Empty from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This SKB iSeries Waterproof Utility Case gives you protection from water, dust, and accidental dings and scrapes. SKB 3I Series Injection Molded Mil-Standard Waterproof Cases are molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, featuring a gasketed, water and dust tight, submersible design (MIL-C-4150J) that is resistant to corrosion and impact damage. Features a molded-in hinge, patented "trigger release" latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, automatic ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C), resistance to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage (MIL-STD-810F). This SKB Cases Watertight Case is great for keeping your small, yet necessary, gear.
Specifications for SKB iSeries 0702-1 Watertight Case:
| Lid Depth: | .65in/1.65cm |
| Base Depth: | .53in/1.65cm |
| Interior Length: | 7.76in/19.71cm |
| Interior Width: | 2.15in/5.46cm |
| Interior Depth: | 1.3in/3.33cm |
| Interior Cu. Volume: | .01cu.ft./.00cu.m |
| Exterior Length: | 8.63in/21.92cm |
| Exterior Width: | 3.14in/7.98cm |
| Exterior Depth: | 1.56in/3.96cm |
| Exterior Cu. Volume: | .02cu.ft./.00cu.m |
| Max. Temperature: | 180°F/82.22°C |
| Min. Temperature: | -69°F/-56.11°C |
| Max. Buoyancy: | 1lb/1kg |
| Carton Length: | 9.5in/24.13cm |
| Carton Width: | 3.5in/8.89cm |
| Carton Depth: | 2in/5.08cm |
| Carton Cu. Volume: | .04cu.ft./.00cu.m |
| Product Weight: | .34lb/.15kg |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 7inx2inx1in - Empty
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 7inx2inx1in - Empty