Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 44 in
- Width:
- 16 in
- Depth/Thickness:
- 7 in
- Condition:
- New
Code: Q8-GB-118GN-3I-4214-AR
MPN: 3I-4214-AR
UPC: 789270997219
Product Info for SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case
The SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
4214-5 AR Rifle Case features a custom cut, high-density foam interior with seven separate cavities to securely hold your AR and all your accessories. The AR cavity has adjustable pull-out foam plugs to accommodate overall lengths up to 41", and the area around the scope also has adjustable pull-out foam plugs to accommodate various scope sizes.
Specifications for SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Length: | 44 in |
| Width: | 16 in |
| Depth/Thickness: | 7 in |
| Internal Length: | 42.5 in |
| Internal Width: | 14.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.5 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 21 lb |
Features of SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case
- AR cavity has adjustable pull-out foam plugs to accommodate overall lengths up to 41"
- Heavy-duty 2 Lb. density closed-cell foam
- Seven separate accessory cavities
- In-line skate style wheels for easy transport
- Waterproof and dust tight design (MIL-STD 810H)
- Molded-in hinge for added protection
- Trigger Latch System
- Accommodates padlocks with 5/16" shackle
- Snap-down rubber over-molded cushion grip handle
- Ambient pressure equalization valve (MIL-STD 810H)
- Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage (MIL-STD 810H)
Package Contents:
- SKB Cases 4214-5 AR Custom Rifle Case