Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
Code: TN-BI-STRN3-25180
MPN: 25180
UPC: 793139251800
Product Info for Sightron SIII 8X42 ED Roof Prism Binocular
The Sightron SIII 8X42 ED Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 24% Off!![]()
Purchase your new Sightron SIII 8X42 ED Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The SIII ED binoculars are engineered with special low-dispersion (ED) glass lenses, delivering exceptionally clear, razor-sharp resolution without chromatic aberration. Designed for high performance in diverse environments. These optics provide unmatched precision and reliability. Whether scanning landscapes or tracking movement in the field, the SIII ED gives you the confidence to spot your target before it spots you.
Specifications for Sightron SIII 8X42 ED Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Sightron |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Linear: | 395 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Length: | 5.27 in |
| Weight: | 26.1 oz |
Features of Sightron SIII 8X42 ED Roof Prism Binocular
- Twist-up / Down Eyecups for excellent eye relief control
- Fully Multicoated ED glass lenses for maximum light transmission
- Water Proof to withstand any weather conditions
- Nitrogen Gas Charged to prevent fogging
- 395 ft field of view at 1000 yards
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- Sightron SIII 8X42 ED Roof Prism Binocular
- Carry Case
- Strap
- Lens Covers
- Lens Cleaning ClothInstruction Manual