Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 40 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 MOA
Code: TN-RS-S3624X50-25133
MPN: 25133
UPC: 793139251336
Product Info for Sightron SIII 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Sightron SIII 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 20% Off!![]()
Purchase your new Sightron SIII 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Sightron SIII 6-24x50mm Rifle Scope have oversized adjustable Tactical Turrets for fast, intuitive adjustments when you need them. These quality Riflescopes produced by Sightron feature Zact-7 Revcoat fully multi-coated lenses and 4x magnification for bright, clear images. Sightron SIIISS 6-24x50mm Side Focus Waterproof Rifle Scopes perform flawlessly even in extreme weather conditions because they are fogproof and waterproof. Sightron SIIISS 6-24x50mm Fast Focus Rifle Scopes have reticles in the first focal plane, so they are perfect for competitive shooters.
Specifications for Sightron SIII 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Sightron |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.08 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.9 - 16.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 - 3.8 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 1 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.96 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 40 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.3 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Height: | 2.3 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Zact-7 |
| Battery Life: | 400 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Sightron SIII 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- ExacTrack W&E System: Never experience drift with Sightron's patented windage and elevation adjustment technology. It provides proper alignment between the adjustments and the erector tube by maintaining the same constant and accurate point of pressure at zero or extreme adjustments;
- Exclusive Optical Design: Using the right materials for the right application, Sightron engineers build optical formulas around the best optical glass to reduce chromatic aberrations, improve color accuracy, deliver excellent light transmission, and best-in-class resolution and sharpness;
- Zact-7 Revcoat: Exclusive Zact-7 Revcoat multi-coating process employs revolutionary lens coating technology on both surfaces of the lenses for maximum anti-reflection performance and the high light transmission;
- Second Focal Plane Reticle: The reticle size remains constant at any zoom range;
- Reticle Material: Etched Glass for a superior viewing experience;
- Shockproof: Built to withstand high caliber recoil and accidental impact;
- Waterproof: Rated at IPX7 waterproof standards;
- Fog proof: Nitrogen gas charged for a lifetime of fog free use;
- Tube Construction: Milled from a single piece of lightweight, industrial grade aluminum
Package Contents:
- Sightron SIII 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Lens Covers
- Key for Knobs
- Sunshade