Tap Tap to Zoom
Product Info for Sightron S-TAC 4-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope
The Sightron S-TAC 4-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 23% Off!![]()
Purchase your new Sightron S-TAC 4-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Get the most out of your glassing sessions by switching to the Sightron S-TAC 4-20x50 Rifle Scope. These Riflescopes by Sightron are built tough to survive the harshest of hunts, providing waterproof, fogproof and shockproof capabilities in the backcountry. The lenses of each Sightron S-TAC 4-20x50 Rifle Scope contain their special Zact-7 Revcoat multi-coating that provides bright, crisp and clear images throughout your sight picture. You won't miss a moment in the field since you can make swift and simple adjustments with the Fast Focus Eyebell, and the ExacTrack windage and elevation adjustment system is out of this world. Boost your sighting capabilities and fine-tune your accuracy at a variety of ranges when wielding the Sightron S-TAC 4-20x50mm Rifle Scope.
Specifications for Sightron S-TAC 4-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Sightron |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 20 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.4 - 23.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 1 dpt |
| Color: | Black |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 2.3 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Zact-7 TM 7-Layer |
| Battery Life: | 400 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Side Focus |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Sightron S-TAC 4-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope:
- ExacTrack W&E System: Never experience drift with Sightron's patented windage and elevation adjustment technology. It provides proper alignment between the adjustments and the erector tube by maintaining the same constant and accurate point of pressure at zero or extreme adjustments;
- Exclusive Optical Design: Using the right materials for the right application, Sightron engineers build optical formulas around the best optical glass to reduce chromatic aberrations, improve color accuracy, deliver excellent light transmission, and best-in-class resolution and sharpness;
- Zact-7 Revcoat: Exclusive Zact-7 Revcoat multi-coating process employs revolutionary lens coating technology on both surfaces of the lenses for maximum anti-reflection performance and the high light transmission;
- Reticle Material: Etched Glass for a superior viewing experience;
- Shockproof: Built to withstand high caliber recoil and accidental impact;
- Waterproof: Rated at IPX7 waterproof standards;
- Fog Proof: Nitrogen gas charged for a lifetime of fog free use;
- Tube Construction: Milled from a single piece of lightweight, industrial grade aluminum
Package Contents:
- Sightron S-TAC 4-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope