Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Sunshade
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: TN-RS-30156
MPN: 30156
UPC: 793139301567
Product Info for Sightron Fixed Power Target S-II 36x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Sightron Fixed Power Target S-II 36x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 23% Off!![]()
Purchase your new Sightron Fixed Power Target S-II 36x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Sightron SII 36x42mm BR D Fixed Power target Rifle Scope w/ Dot Reticle offers the ideal performance for a competitive shooting scope. Custom-designed for target shooting and competition shooting, the Sightron SIIB3642BRD is winning favor with centerfire and rimfire benchrest competitors. The 1/8 MOA target knobs and 1/8 MOA target dot are proving to be a winning combination. The super-powerful optics of this Sightron Rifle Scope are designed by serious shooters for serious sportsman. Sightron optics are the clearest, most precise products to ever hit the market, letting you be on target, shot after shot after shot. The Sightron SII36x42 Rifle Scope features the unique Sightron ExacTrack windage and elevation adjustment system. No other Riflescopes adjustment system on the market comes close to the precision and performance of ExacTrack. This Sightron SII Series Rifle Scope features the ultimate in all weather construction - it's waterproof, nitrogen filled and provides a lifetime of internal fog protection for inclement weather. With extremely high magnification that's ideal for long-range hunting situations, the Sightron 36x 42mm Fixed-Power BRD Rifle Scope has been a favorite of competition shooters for many years.
Sightron has a full range of highly specialized rifle scopes, designed to meet the differing needs of every shooter. Whether your interests take you into the woods or out to the range, whether your weapon is a rifle or a pistol, you'll find the perfect Rifle Scope among our selection of Sightron Rifle Scopes. Each scope is designed, tested and retested by expert sportsmen for superior precision and unsurpassed quality.
Specifications for Sightron Fixed Power Target S-II 36x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Sightron |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 36 x |
| Reticle: | Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.2 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte Black |
| Field of View, Linear: | 3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.2 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 1 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 15.31 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.2 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Height: | 2.2 in |
| Focus Range: | 15 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Sunshade |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features ofSightron Fixed Power Target S-II 36x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
- Finger Adjustable Knobs - Sightron has redesigned the SII Series windage and elevation knobs. The round knurled dials are complete with positive clicks and provide all the precision needed to complement your SII Series Scope.
- Adjustable Objective - All SII Series target/varmint scope models come with an adjustable objective that feature a 720 degree rotation for incredibly fine focus from 12 yards to infinity. Suitable for airguns or high power rifles the design of the SII Series adjustable objective will provide a lifetime of precise shot placement.
- All Weather Construction - All Sightron SII Series Rifle Scopes have the ultimate in all weather construction. They are waterproof, nitrogen filled and provide a lifetime of internal fog protection for inclement weather.
Package Contents:
- Sightron Fixed Power Target S-II 36x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane