Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Standard
Code: TN-BI-BISII42-23016
MPN: 23016
UPC: 793139230164
Product Info for Sightron 8x42mm SII Roof Prism Binoculars
The Sightron 8x42mm SII Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 41% Off!![]()
Purchase your new Sightron 8x42mm SII Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Outdoor enthusiasts know that durability, and optical performance are necessities when in the fi eld. Sightron's SII Blue Sky line of binoculars feature High Definition Fully-Multi-Coated low dispersion ED glass. Performance is enhanced by dielectric coatings with Phase coated prisms. No matter the task at hand, the SII Blue Sky HD binoculars are ready for all jobs from bird watching, to hunting or viewing the night sky.
Specifications for Sightron 8x42mm SII Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Sightron |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 366 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi |
| Weight: | 23.3 oz |
| Finish: | Green |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Sightron 8x42mm Sightron SII Roof Prism Binoculars:
- Multi-coated lenses throughout the binocular providing maximum light transmission and superior resolution for edge to edge clarity of the glass;
- Twist-up and Twist-down eyecups are standard on all SIIWP binocular models. Simply twist-down for eyeglass wearers and twist-up for non-eyeglass weares for perfect eye relief
Package Contents:
- Sightron 8x42mm Sightron SII Roof Prism Binoculars
- Lens Cloth
- Lens Cover
- Pouch
- Strap