Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: XK-RDM-XTMMAG-SM19065
MPN: SM19065
UPC: 840284900326
Product Info for SightMark XTM-3 3x18mm Magnifier
The SightMark XTM-3 3x18mm Magnifier is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 17% Off!![]()
Purchase your new SightMark XTM-3 3x18mm Magnifier from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When you need to transition from close range engagement to mid-range precision shots without putting extra weight on your rifle, the XTM-3 Magnifier is the right tool for you. Sightmark offers the lightest, most compact magnifier in the market today. Weighing only 8.1oz, this 3-inch long magnifier has an 18mm objective lens and provides 3x magnification to a wide variety of rifle-mounted red dot sights.
Outfitted with a no-nonsense flip-to-side mechanism as well as a simple locking quick detach mount, the XTM-3 is designed with practicality and ergonomics in mind. Constructed with shockproof 6061 aluminum housing with an IPX7 waterproof rating and a nitrogen-filled chamber to eliminate fog, the XTM-3 Magnifier is a quality magnifier thats built to last.
The XTM-3 Magnifier from Sightmark is the lightest, most compact magnifier in the market. This 3x magnifier is nevertheless built with the same high quality standards as all Sightmark products. Built with shockproof 6061 aluminum housing with an IPX7 waterproof rating and a nitrogen-filled chamber to eliminate fog, the XTM-3 Magnifier is a quality magnifier thats built to last.
Specifications for SightMark XTM-3 3x18mm Magnifier:
| Manufacturer: | SightMark |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 18 mm |
| Length: | 3 in |
| Weight: | 8.1 oz |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Last Chance: | Yes |
Features of SightMark XTM-3 3x18mm Magnifier
- Most compact magnifier on the market
- Lightest weight magnifier on the market
- Locking Quick Detach mounting platform for quick and easy mounting/removal
- Waterproof and dustproof
- Fully multi-coated optics
- Increases magnification of accompanyingsights for greater engagement range
- Finger adjustable windage and elevation for reticle alignment
- Compatible with most red dots and reflex sights
- Improved target recognition, especially medium range targets
Package Contents:
- SightMark XTM-3 3x18mm Magnifier