Tap Tap to Zoom
The SightMark Volta Solar Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new SightMark Volta Solar Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Combining state-of-the-art solar cell technology with proven battery power our brand new Volta Solar red dots feature a dual power system to keep your red dot powered at anytime anywhere. And forget messing with reticle brightness - an innovative Eclipse Light Management System auto dims and brightens the red dot reticle based on your environment.Features:Reticle: 2 MOA dot Reticle color: Red Magnification (x): 1 Objective lens aperture (mm): 28 Eye relief (in): Unlimited Body material: Aluminum 6061-T6 / plastic IP rating: IP67 waterproof Adjustment value: 1/2 MOA Windage adjustment range: 160 MOA Elevation adjustment range: 120 MOA Dimensions (in): 3.23 x 1.37 x 1.98 Weight (oz): 7.3 Battery type: 2x AAA Battery life (high/low): 800 / 400000
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Battery Type: | AAA |
| Battery Quantity: | 2 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 3.23 in |
| Width: | 1.37 in |
| Height: | 1.98 in |
| Weight: | 7.3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 28 mm |
| Last Chance: | Yes |