Tap Tap to Zoom
The SightMark Ultra Shot 1x 33x24mm Reflex Red Dot Sight (R-Spec) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 17% Off!![]()
Purchase your new SightMark Ultra Shot 1x 33x24mm Reflex Red Dot Sight (R-Spec) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The SightMark Ultra Shot R-Spec Advanced Spec Reflex Sight - Dark Earth has been designed to provide shooters with the perfect reflex sight for target and tactical situations. Built with a rugged 6061-T6 aluminum body and protective shield, the SightMark SightMark Ultra Shot Red Dot Sights will provide you with year after year of reliable and efficient service. The advanced AR-coated, scratch-resistant lens system on the SightMark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight is parallax corrected beyond 25 yards. Unlimited eye relief and red/green reticle options with 10 brightness settings on this Reflex Sight from SightMark allow you to quickly acquire your target in any lighting and weather conditions. For a Red Dot Sights that will never let you down when you need it most, choose the Sight Mark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight. Sightmark R-Spec Reflex Sights feature industry-leading shockproof, multi-coated glass to ensure you have a sight that will last throughout the entirety of your hunting career. Make your Mark.![]()
| Manufacturer: | SightMark |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum 6061-T6 |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 33 mm |
| Objective Window Size: | 33x24 mm |
| Reticle: | 4 pattern |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | IP55 |
| Water Resistant Mark: | 40 ft |
| Weight: | 10.7 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Mount Type: | Picatinny |