Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 1.06 - 1.02 in
- Exit Pupil:
- 1.3 - 4.2 mm
- Field of View, Linear:
- 131.1 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2.5 degrees
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 12 ft
- Length:
- 15.5 in
- Weight:
- 67.7 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- accessory rails, Carrying Case, Lens Cover
- Fabric/Material:
- Rubber Armored Plastic
Code: XK-SS-TSP-SM11034T
MPN: SM11034T
UPC: 812495021664
Product Info for SightMark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope
The SightMark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 17% Off!![]()
Purchase your new SightMark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Shooting, hunting, tactical observation or simply glassing for wildlife, the Sightmark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope, complete with a first-focal-plane mil-radian reticle, keeps your objective in focus. This precision engineered, dielectric-coated mirror designed optic utilizes advanced, fully multi-coated, extra-low dispersion (ED) glass, variable 20-60X magnification, 80mm objective lens, a twist-up eyecup, a focusable eyepiece and a central focus system to give you stunning, distortion-free clarity and 131.1-ft. to 43.5-ft. field of view at 1,000 yards. The Sightmark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope boasts a rugged rubber armored coating and IP67 waterproof, dustproof and fogproof protection for confident glassing when you need your optics most. Includes accessory rails, lens covers and a carrying case.
Specifications for SightMark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 1.06 - 1.02 in |
| Exit Pupil: | 1.3 - 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 131.1 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor: | 40 |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Straight |
| Minimum Focus Distance: | 39 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 12 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 15.5 in |
| Weight: | 67.7 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | accessory rails, Lens Cover, Carrying Case |
| Fabric/Material: | Rubber Armored Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
Features:
- Extra-low dispersion glass
- Fully multi-coated optics
- Dielectric mirror coatings
- Folded light path
- First focal plane mil-radian reticle
Package Contents:
- SightMark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope
- Accessory rails
- Lens covers
- Carry case
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty