Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 1.06 - 1.02 in
- Exit Pupil:
- 1.3 - 4.2 mm
- Field of View, Linear:
- 177 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 3.36 degrees
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 8 ft
- Length:
- 11 in
- Weight:
- 45.7 oz
- Finish:
- Matte Black
- Included Accessories:
- accessory rails, Carrying Case, Lens Cover
Code: XK-SS-TCTS-SM11033T
MPN: SM11033T
UPC: 812495021657
Product Info for SightMark Latitude 15-45x60 Tactical Spotting Scope
The SightMark Latitude 15-45x60 Tactical Spotting Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 17% Off!![]()
Purchase your new SightMark Latitude 15-45x60 Tactical Spotting Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Shooting, hunting, tactical observation or simply glassing for wildlife, the Sightmark Latitude 15-45x60 Tactical Spotting Scope, complete with a first-focal-plane mil-radian reticle, keeps your objective in focus. This precision engineered, dielectric-coated mirror designed optic utilizes variable 15-45X magnification, advanced fully multi-coated glass, 60mm objective lens, twist-up eyecups, a focusable eyepiece and a central focus system to give you stunning, distortion-free clarity and 177-ft. to 60-ft. field of view at 1,000 yards. The Sightmark Latitude 15-45x60 Tactical Spotting Scope boasts a rugged rubber armored coating and IP67 waterproof, dustproof and fogproof protection for confident glassing when you need your optics most. Includes accessory rails, lens covers and a carrying case.
Specifications for SightMark Latitude 15-45x60 Tactical Spotting Scope:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Magnification: | 15 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 1.06 - 1.02 in |
| Exit Pupil: | 1.3 - 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 177 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 3.36 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor: | 30 |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Minimum Focus Distance: | 27 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 8 ft |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 11 in |
| Weight: | 45.7 oz |
| Finish: | Matte Black |
| Included Accessories: | Lens Cover, accessory rails, Carrying Case |
| Magnification Type: | Variable |
Features:
- Advanced fully multi-coated glass
- First focal plane mil-radian reticle
- 15-45x variable magnification
- Dielectric mirror coatings
- Rubber Armored housing
Package Contents:
- SightMark Latitude 15-45x60 Tactical Spotting Scope
- Accessory rails
- Lens covers
- Carrying case
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty