Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 1.06 - 1.02 in
- Exit Pupil:
- 1.3 - 4.2 mm
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 8 ft
- Length:
- 11 in
- Weight:
- 45.7 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- lens cover, carrying case, accessory rails
Code: XK-SS-LTDS-SM11033
MPN: SM11033
UPC: 812495021626
Product Info for SightMark Latitude 15-45x60 Spotting Scope
The SightMark Latitude 15-45x60 Spotting Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 46% Off!![]()
Purchase your new SightMark Latitude 15-45x60 Spotting Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Shooting, hunting, tactical observation or simply glassing for wildlife, the Sightmark Latitude 15-45x60 Spotting Scope keeps your objective in focus. This precision engineered, dielectric-coated mirror designed optic utilizes variable 15-45X magnification, advanced fully multi-coated glass, 60mm objective lens, twist-up eyecups, a focusable eyepiece and a central focus system to give you stunning, distortion-free clarity and 177-ft. to 60-ft. field of view at 1,000 yards. The Sightmark Latitude 15-45x60 Spotting Scope boasts a rugged rubber armored coating and IP67 waterproof, dustproof and fogproof protection for confident glassing when you need your optics most. Includes accessory rails, lens covers and a carrying case.
Specifications for SightMark Latitude 15-45x60 Spotting Scope:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Magnification: | 14 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 1.06 - 1.02 in |
| Exit Pupil: | 1.3 - 4.2 mm |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Straight |
| Lens Material: | Glass |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 8 ft |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 11 in |
| Weight: | 45.7 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | lens cover, carrying case, accessory rails |
| Last Chance: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
Features:
- Dielectric mirror coatings
- Folded light path
- Rubber armored housing
- Straight eyepiece design
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- SightMark Latitude 15-45x60 Spotting Scope
- Lens covers
- Carrying case
- Accessory rails