Tap Tap to Zoom
- Color:
- Red/Yellow/Peat
- Bag Size:
- Regular
- Temperature Rating:
- 20 Fahrenheit
- Zipper Type:
- No Zipper
Code: Z58-SI-SERA5-80710519R
MPN: 80710519R
UPC: 054003811965
Product Info for Sierra Designs Nitro Quilt 800F 20 Degrees Sleeping Bag
The Sierra Designs Nitro Quilt 800F 20 Degrees Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Sierra Designs Nitro Quilt 800F 20 Degrees Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
One part blanket, one part sleeping bag, all parts cozy. For thru hikers and ultralighters who prioritize their sleep after a long day or anyone who feels restricted by mummy bags, our ultra-lightweight, insulated DriDown Nitro Quilt 20 tips the scale at a scant 1 lb, 11 oz and is the catalyst for a well-rested night on the trail. An oversized comforter made from durable nylon ripstop drapes over your upper body and tapers into a traditional bag design at the feet, giving you freedom to roll into your favorite position without kicking off the covers while you sleep. Insulated hand pockets keep the warm air in, and a hideaway hood with an opening for your mouth and nose lets you cinch up the comfort while still letting you breathe.
Specifications for Sierra Designs Nitro Quilt 800F 20 Degrees Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Sierra Designs |
| Color: | Red/Yellow/Peat |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | 20 Fahrenheit |
| Bag Shape: | Quilt |
| Zipper Type: | No Zipper |
| Lining Material: | 15d Nylon Ripstop |
| Insulation: | 800FP PFC-Free Dridown |
| Gender: | Unisex |
| Shoulder Girth: | 56in |
| Foot Girth: | 40in |
| Hip Girth: | 56in |
| EN Lower Limit Rating: | 17F |
| EN Comfort Rating: | 28F |
| Weight: | 14.8 oz |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Camping |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Length: | 75 in |
| Width: | 12 in |
| Warmth Rating: | 20 |
Features of Sierra Designs Nitro Quilt 800F 20 Degrees Sleeping Bag
- 800 Fill Power Fluro-carbon free DriDown and 15d nylon ripstop fabrics for an ultralight weight quilt
- Oversized design and larger size for more coverage and more comfort
- Full-length, insulated hand/arm pockets help to seal out drafts and seal in warmth
- Hide-away hood provides insulation for your head when temps drop
- EN Rating gives you tested and proven performance
Package Contents:
- Sierra Designs Nitro Quilt 800F 20 Degrees Sleeping Bag