Tap Tap to Zoom
Product Info for Shield Sights RMSx Compact 1x Reflex Mini Red Dot Sight XL Lens
The Shield Sights RMSx Compact 1x Reflex Mini Red Dot Sight XL Lens is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Shield Sights RMSx Compact 1x Reflex Mini Red Dot Sight XL Lens from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The RMSx (Reflex Mini-Sight XL Lens) Glass Edition, designed for competitive shooters, features an 80% larger toughened glass lens for faster dot acquisition and reduced shot-to-shot times.
It maintains the standard SHIELD footprint for compatibility, boasts a new high-efficiency LED, and comes in eight colours with 4MOA, 8MOA or 65/2 Ring and dot sizes. Built on proven electronics, the RMSx upholds SHIELD Sights reputation for reliability, backed by a sub-1% return rate and a commitment to customer satisfaction
Specifications for Shield Sights RMSx Compact 1x Reflex Mini Red Dot Sight XL Lens:
| Manufacturer: | Shield Sights |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aerospace Grade Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22.8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Polymer |
| Optical Coating: | Anti-Reflective |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 3 years |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.5 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.8 in |
| Weight: | 0.61 oz |
| Condition Quality: | Excellent |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMS |
Features of Shield Sights RMSx Compact 1x Reflex Mini Red Dot Sight XL Lens
- Mounts to SHIELDs famous footprint.
- Utilizes SHIELDs patented mechanism, enabling co-witnessing with standard iron sights, considerably reducing training times and costs.
- The mechanism uses no click adjustment, making it infinitely more accurate when zeroing.
- Octagon-shaped, crystal-clear lens with no filters to disturb the image of the world through the sight.
- Machined from aerospace-grade aluminium to extremely precise tolerances while maintaining an attractive, modern-looking optic.
- Auto brightness adjustment, so it can always be on and ready.
Package Contents:
- Shield Sights RMSx Compact 1x Reflex Mini Red Dot Sight XL Lens