Tap Tap to Zoom
Product Info for Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw
The Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The RMSd is a compact and durable pistol red dot sight, machined from aerospace-grade aluminum to withstand recoil while remaining lightweight. Its discreet size allows for easy mounting, and automatic brightness adjustment ensures clear targeting in any environment. A quick-release, side-accessible battery drawer facilitates battery changes without dismounting the sight. The low-profile design enables co-witnessing with standard sights on many Glock models, eliminating the need for suppressor height sights.
Specifications for Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw:
| Manufacturer: | Shield Sights |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aerospace Grade Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Anti-Reflective |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 9000 hours, 3 years |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.5 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.8 in |
| Weight: | 0.61 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw
- Mounts to SHIELDs famous footprint.
- Utilizes SHIELDs patented mechanism, enabling co-witnessing with standard iron sights, considerably reducing training times and costs.
- The mechanism uses no click adjustment, making it infinitely more accurate when zeroing.
- D-shaped, crystal-clear lens with no filters to disturb the image of the world through the sight.
- Side-accessible battery drawer means there is no need to unmount the sight to change the battery.
- Machined from aerospace-grade aluminium to extremely precise tolerances while maintaining an attractive, modern-looking optic.
- Auto brightness adjustment, so it can always be on and ready.
Package Contents:
- Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw
- 1 x Mini dial
- 1 x CR1632 battery
- 1 x 1 degree shim
- 2 x Button head M4x8mm screws
- 2 x Button head M4x10mm screws
- 1 x 1.5 Hex wrench tools
- 1 x 2.5 Hex wrench tools
- 4 x 0.5mm Nylon washers
- 1 x Reeces Law Battery Cover
- 2 x Battery stickers
- 2 x Shield Target Stickers
- 1 x RMSd Cover