Tap Tap to Zoom
Product Info for Shield Sights Glass Edition XL 1x30mm Mini Reflex Red Dot Sight
The Shield Sights Glass Edition XL 1x30mm Mini Reflex Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Shield Sights Glass Edition XL 1x30mm Mini Reflex Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The RMSx (Reflex Mini-Sight XL Lens) Glass Edition, designed for competitive shooters, features an 80% larger toughened glass lens for faster dot acquisition and reduced shot-to-shot times.
It maintains the standard SHIELD footprint for compatibility, boasts a new high-efficiency LED, and comes in eight colours with 4MOA, 8MOA or 65/2 Ring and dot sizes. Built on proven electronics, the RMSx upholds SHIELD Sights reputation for reliability, backed by a sub-1% return rate and a commitment to customer satisfaction
Specifications for Shield Sights Glass Edition XL 1x30mm Mini Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Shield Sights |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 1.61 in |
| Width: | 1.34 in |
| Height: | 1.07 in |
| Weight: | 1 oz |
| Package Type: | Box |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Lens Type: | Glass |
Features of Shield Sights Glass Edition XL 1x30mm Mini Reflex Red Dot Sight
- Mounts to SHIELDs famous footprint.
- Utilizes SHIELDs patented mechanism, enabling co-witnessing with standard iron sights, considerably reducing training times and costs.
- The mechanism uses no click adjustment, making it infinitely more accurate when zeroing.
- Octagon-shaped, crystal-clear lens with no filters to disturb the image of the world through the sight.
- Machined from aerospace-grade aluminium to extremely precise tolerances while maintaining an attractive, modern-looking optic.
- Auto brightness adjustment, so it can always be on and ready.
Package Contents:
- Shield Sights Glass Edition XL 1x30mm Mini Reflex Red Dot Sight
- 1 x Mini dial
- 1 x CR2032 battery
- 1 x 1 degree shim
- 2 x Button head M4x8mm screws
- 2 x Button head M4x10mm screws
- 1 x 1.5 Hex wrench tools
- 1 x 2.5 Hex wrench tools
- 4 x 0.5mm Nylon washers
- 1 x Reeces Law Battery Cover
- 2 x Battery stickers
- 2 x Shield Target Stickers
- 1 x RMSx Cover