Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- T1
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Caps, Instruction Manual, Lens Cloth, Standard
Code: 2H8-RS-P1TRS-TAC0001
MPN: 4080PHANTOM.T1
UPC: 658792100004
Product Info for Shepherd Scopes Phantom 1-6x24mm Rifle Scope
The Shepherd Scopes Phantom 1-6x24mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 52% Off!![]()
Purchase your new Shepherd Scopes Phantom 1-6x24mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Shepard Scopes has welcomed a line of scopes to the family. The new Phantom Series includes the Shepard Phantom 1-6X24 T1 Tactical Scope that has been designed with durability, ruggedness an reliability in mind. The Shepherd Phantom 1-6X24 Rifle Scope is a perfect addition to tactical gear for law enforcement and security forces but also is an efficient hunting weapon. No matter what the conditions may bring or the severity of the hunt know tat your Shepard Scope will not let you down when you need it most.
Specifications for Shepherd Scopes Phantom 1-6x24mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Shepherd Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | T1 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 90 - 15.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 10.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Alluminum |
| Adjustment Range: | 140 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard, Lens Cloth, Caps, Instruction Manual |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Phantom 1-6X24 T1 Tactical Scope:
- High Transmission Optics for Excellent Low Light Performance
- Reflex Site at Low Magnification
- World's Fastest and Easiest Passive Range Finder and BDC
- Argon Gas Filled, Waterproof, Shockproof
- Fast Focus Eye Piece with Maximum Adjustment
- Instant Range Finding and BDC
- Apochromatic Objective Lens System Uses Refractive Index Matching Objects to Correct Color Across the Visible Spectrum
- FFP Reticle System Consistent Subtentions Throughout Variable Magnification Range
- Flat Black Finish
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- Shepherd Scopes 1-6x24 Phantom Rifle Scope
- Lens caps
- Lens cloth
- Battery
- Instruction manual