Tap Tap to Zoom
The SENCUT Glenspar 3.45in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 13% Off!![]()
Purchase your new SENCUT Glenspar 3.45in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Introducing the Glenspar Knife, the perfect companion for outdoor enthusiasts and everyday users alike. Designed for versatility, the Glenspar incorporates a reliable crossbar locking mechanism and a smooth caged ceramic ball bearing pivot assembly for quick, effortless deployment. Complete with a durable stainless steel pocket clip for easy carrying, this knife is engineered for reliability and ease of use. Crafted by SENCUT, the Glenspar Knife is your go-to tool for camping, hiking, or daily tasks-elevate your gear today and experience the difference in quality and design!
| Manufacturer: | SENCUT |
| Blade Length: | 3.45 in |
| Closed Length: | 4.54 in |
| Blade Material: | 9Cr18MoV |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.99 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |