Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2 in
- Blade Material:
- 7Cr17MoV
- Blade Shape:
- Clip Point, Drop Point
- Package Type:
- Box
Code: 1YS-KN-TAYL-104OT
MPN: 104OT
UPC: 044356001793
Product Info for Old Timer Minuteman Knife
The Old Timer Minuteman Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $2.50 Off!![]()
Purchase your new Old Timer Minuteman Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Old Timer Minuteman Folding Pocket Knife comes with a Carbon Stainless Steel Clip, Point Blade, and Pen Blade with Nail Pulls, Old Timer Sawcut Handles with Nickel Silver Bolsters, Brass Pins, and Heat Treated Back Springs. Overall Length: 4.70in. Handle Length: 2.80in. Blade Length: 2.00in. Overall Weight: 1.00 oz. Steel: 7Cr17MoV High Carbon Stainless Steel. Handle Material: Old Timer Sawcut Handles with Nickel Silver Bolsters
Specifications for Old Timer Minuteman Knife:
| Manufacturer: | Old Timer |
| Blade Length: | 2 in |
| Closed Length: | 2.875 in |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 4.7 in |
| Blade Shape: | Clip Point, Drop Point |
| Weight: | 1 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
Features of Old Timer Minuteman Knife
- 7Cr17MoV High Carbon Stainless Steel
Package Contents:
- Old Timer Minuteman Knife