Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2 in
- Blade Material:
- 7Cr17MoV
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- Delrin
- Blade Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Sawcut Delrin
- Package Type:
- Box
Code: 1YS-KN-TAYL-18OT
MPN: 18OT
UPC: 044356001045
Product Info for Old Timer Old Timer Mighty Mite 2.75in Folding Knife
The Old Timer Old Timer Mighty Mite 2.75in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 16% Off!![]()
Purchase your new Old Timer Old Timer Mighty Mite 2.75in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Satin finish 7Cr17MoV stainless clip blade. Sawcut Delrin handle. Nickel silver bolster(s). Inlay shield.
Specifications for Old Timer Old Timer Mighty Mite 2.75in Folding Knife:
| Manufacturer: | Old Timer |
| Blade Length: | 2 in |
| Closed Length: | 2.75 in |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 4.7 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Delrin |
| Blade Finish: | Satin |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Sawcut Delrin |
| Package Type: | Box |
Features of Old Timer Mighty Mite Knife:
- Blade length: 2"
- Handle length: 2.8"
- Overall length: 4.7"
- Tough classic blade
- Fine edge clip point blade
Package Contents:
- Old Timer Old Timer Mighty Mite 2.75in Folding Knife