Tap Tap to Zoom
Code: SRD-KN2-CPO134-1159289
MPN: 1159289
UPC: 661120651116
The Schrade Shudder Assisted Opening Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 21% Off!![]()
Purchase your new Schrade Shudder Assisted Opening Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
If you're looking for the perfect combination of size, speed and function in an assisted-operated EDC knife, look no further than the Scramble. This future Delta Series icon features stylish aluminum handles, AUS-10 blade steel, an aggressive tanto point and our now famous Nitro Assisted opening mechanism.
| Manufacturer: | Schrade |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.75 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 4.4 oz |
| Color: | White/Black |
| Blade Type: | Folding |