Tap Tap to Zoom
Code: SRD-KN1-CPO85-1159295
MPN: 1159295
UPC: 661120650768
The Schrade Isolate Caper Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals $1.20 Off!![]()
Purchase your new Schrade Isolate Caper Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Isolate series of hunting knives is designed for the hunter who is uncompromising about the need of having a lightweight, durable and ultra sharp hunting companion. Designed in Columbia, MO using AUS-10 steel, full-tang construction and non-slip TPR handles, the Isolate series of knives makes quick work of your success in the field and is built for a lifetime of use.
| Manufacturer: | Schrade |
| Blade Length: | 3 in |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | TRP |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Handle Color: | Green/Black |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Handle Finish: | Rubber Overmolded |
| Weight: | 0.11 lb |